Περήφανοι για την Εθνική ομάδα πόλο: «Σήκωσαν» το Αργυρό Μετάλλιο στο Παγκόσμιο – Έχασαν την πρωτιά από την Ουγγαρία στα πέναλτι

περήφανοι-για-την-εθνική-ομάδα-πόλο-σ-166731

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, στη Φουκουόκα, χάνοντας από την Ουγγαρία στη διαδικασία των πέναλτι (κανονική διάρκεια αγώνα 10-10).

Σε έναν τελικό που εξελίχθηκε σε μεγάλη μάχη, η εθνική ομάδα πόλο έχασε από τους Ούγγρους με 14-13 στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το αργυρό, το πρώτο της σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, καθώς έχει τρία χάλκινα.

Εθνική ομάδα πόλο: Πώς εξελίχθηκε ο τελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς Παγκόσμιου πρωταθλήματος, οι διεθνείς μας έφτασαν μία ανάσα από το χρυσό μετάλλιο αλλά «λύγισαν» στη «ρωσική ρουλέτα» των πέναλτι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Παπαναστασίου, βρέθηκε γρήγορα να κυνηγά τους Ούγγρους που μπήκαν πολύ δυνατά στην έναρξη της αναμέτρησης. Με δύο γκολ του Ζαλάνκι προηγήθηκαν με 2-1 και έκαναν το 3-1 με τον Βάμος. Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε με την Ουγγαρία να προηγείται της Ελλάδας με 4-2, μετά από τέρματα των Παπαναστασίου και Φέκετε.

Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ καθώς με γκολ του Γενηδουνιά και Σκουμπάκη απάντησε στο τέρμα του Μάχερτζ κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 4-5.

Με το ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου ξεκίνησε και η μεγάλη αντεπίθεση της εθνικής ομάδας πόλο, με τον Ντίνο Γενηδουνιά να ευστοχεί σε πέναλτι για την ισοφάριση και τον ίδιο να σκοράρει ξανά για βάζοντας μπροστά στο σκορ την Ελλάδα.

To πρώτο γκολ για την Ουγγαρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από τον Βάμος στον παίκτη παραπάνω. Ο Γκιουβέτσης, με εντυπωσιακό σουτ, έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα με 7-6. Το οκτάλεπτο έκλεισε τελικά στο ισόπαλο 7-7, μετά από τέρμα των Ούγγρων με τον Μάνχερτζ.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ουγγαρία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Γιάνσικ, πήρε κεφάλι (8-7). Ο αρχηγός της Ελλάδας, Γιάννης Φουντούλης, ισοφάρισε ξανά σε 8-8. Οι Ούγγροι με τον Μάνχερτζ προηγήθηκαν ξανά αλλά η Ελλάδα δεν το έβαλε κάτω και έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκιουβέτση.

Οι Μαγυάροι δεν έχαναν το προβάδισμα με τον Ζάλανκι για το 10-9. Ο Γενηδουνιάς με μαγικό σουτ από πολύ μακριά ισοφάρισε ξανά (10-10), με τον Θοδωρή Βλάχο να πανηγυρίζει έντονα στον πάγκο.

Ο Ζερδεβάς είχε στήσει τείχος μπροστά στο τέρμα, αλλά ο Κάκαρης έχασε τεράστια ευκαιρία για να προσπεράσει στο σκορ, ένα λεπτό πριν το τέλος. H Ελλάδα έκλεψε την μπάλα, αλλά στην τελευταία της επίθεση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η Ουγγαρία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Παπαναστασίου- Απόκρουση Βόγκελ

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 2-1, 3-2, 3-3 (3-4 πεν)

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Γκίλλας, Τζωρτζάτος.

Ουγγαρία (Ζολτ Βάργκα): Λεβάι, Άνγκιαλ, Μάνχερτς 3, Πολ, Βάμος 2, Νάγκι, Ζάλανκι 3, Φέκετε 1, Νέμετ, Βάργκα, Γιάνσικ 1, Μόλναρ, Βόγκελ.

Εθνική ομάδα πόλο: Βουρκωμένος ο Βλάχος ζήτησε συγγνώμη

Μετά την ολοκλήρωση του τελικού, ο Θοδωρής Βλάχος με κόπο συγκρατούσε τα δάκρυά του και ζήτησε συγγνώμη από τους παίκτες του, δηλώνοντας ότι έκανε το μεγαλύτερο λάθος της ζωής του σε αυτό τον αγώνα.

«Οφείλω μια συγγνώμη στα παιδιά. Έκανα το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου, στην πιο κορυφαία στιγμή της ομάδας, το τάιμ άουτ που πήρα στο τέλος» είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

«Έχουμε προσδοκίες, το πιστέψαμε, ίσως να το αξίζαμε. Χάσαμε στο τελευταίο λεπτό μια κλασική ευκαιρία για να βάλουμε γκολ και να περάσουμε μπροστά και μετά πήρα το λάθος τάιμ άουτ, που μας χάλασε το momentum» συνέχισε ο προπονητής της εθνικής ομάδας πόλο.

«Είναι κρίμα, κάναμε μεγάλη προσπάθεια σε όλο το τουρνουά. Φτάσαμε στην πηγή και δεν ήπιαμε νερό. Ελπίζω ότι θα έχει κι άλλες ευκαιρίες αυτή η ομάδα. Δεν ξέρω για πόσο θα μας στοιχειώνει αυτό. Θα προσπαθήσουμε να το βάλουμε πίσω, για να προχωρήσουμε μπροστά, σε επόμενες επιτυχίες» συμπλήρωσε ο Θοδωρής Βλάχος.