Μόνο περηφάνια: «Χρυσός» ο 22χρονος Δημήτρης Μάρκος στην κολύμβηση – Κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ

Χρυσός θρίαμβος για τον 22χρονο Δημήτρη Μάρκο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 κολύμβησης,κατέκτησε την κορυφή στον τελικό.
μόνο-περηφάνια-χρυσός-ο-22χρονος-δημή-177807

Χρυσός θρίαμβος για τον 22χρονο Δημήτρη Μάρκο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 κολύμβησης! Ο νεαρός πρωταθλητής μας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 200μ. ελεύθερο, γράφοντας ιστορία για την ελληνική κολύμβηση.

Ο 22χρονος Δημήτρης Μάρκος αγγίζει το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Χρυσός θρίαμβος για τον Δημήτρη Μάρκο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 κολύμβησης! Ο νεαρός πρωταθλητής μας, σε ηλικία μόλις 22 ετών, κατέκτησε την κορυφή στον τελικό των 200μ. ελεύθερο, γράφοντας ιστορία για την ελληνική κολύμβηση.

Κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 1:46.65, σπάζοντας το ρεκόρ του Ανδρέα Βαζαίου (1:46.94) από το 2022.

Ενώ έκλεισε θέση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, αποδεικνύοντας την αδιαμφισβήτητη του αξία.

Το ασημένιο ευρωπαϊκό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Γιαν Λε Γκοφ (1:47.85) και το χάλκινο ο Ισραηλίνος Εϊτάν Μεσίτριτ (1:48.01).

Η δήλωση του Έλληνα αθλητή Δημήτρη Μάρκου:

«Ήταν μια φανταστική κούρσα για μένα. Τη χάρηκα ιδιαίτερα τόσο για την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο, αλλά και για τον χρόνο μου, που είναι ρεκόρ. Ήταν πολύ καλός ο ανταγωνισμός και στο τέλος εκμεταλλεύτηκα την καλή αγωνιστική μου κατάσταση και νίκησα», δήλωσε ο θριαμβευτής Δημήτρης Μάρκος.